Warszawa, 8 sierpnia 2011 – Aż trzy razy w ciągu najbliższych trzech dni trans wybiera się do kina. Dwa pokazy będą prasowymi prezentacjami filmów, jakie będą miały premierę jesieni.

A czasu trans ma niewiele, bowiem już w czwartek wyjeżdża na kilka dni nad morze. W związku z tym intensywność wizyt kinowy musi być duża! JP zamierza zobaczyć we wtorek przedpremierowo „Chodorowskiego” i „Jesteś tam?” w środę zaś wybiera się na Kino Kongresu Kobiet, gdzie pokazywany będzie film „Secret de femmes, paroles d’hommes”.

– Oglądanie filmów to przyjemność, ale też i sposób na realizację pewnych moich ambicji dziennikarskich – zdradza Jej Perfekcyjność. – Dlatego nie mam nic przeciwko samodzielnemu chodzeniu do kina. Nie tylko wówczas, gdy wybieram się na mniej popularne tytuły.

„Chodorkowski” przedstawia wnikliwy i prawdziwy portret byłego rosyjskiego oligarchy w oparciu o rozmowy z jego dawnymi współpracownikami, rodziną (matką i synem) i politykami, zarówno rosyjskimi, jak i zachodnimi (w tym m.in. z byłym szefem niemieckiej dyplomacji – Joschką Fischerem). W filmie wykorzystano również liczne relacje mediów oraz listy, które reżyser filmu otrzymał od przebywającego w więzieniu Chodorkowskiego. Pojawia się tu także unikalny, kilkuminutowy wywiad z  Chodorkowskim, w trakcie którego odpowiada on na pytania na sali sądowej zza szyby. „Byliśmy zaskoczeni, że sędzia zgodził się na taką rozmowę. Być może dlatego, że nie dostał żadnych instrukcji w tej sprawie” – przyznał reżyser.
Główny bohater „Jesteś tam?” – Jitze – ma dwadzieścia lat. Podróżuje dookoła świata, biorąc udział w turniejach gier komputerowych. Podczas pobytu w Taipei zaczyna boleć go ręka i jest zmuszony do kilkudniowego odpoczynku. W swoim hotelu poznaje dziewczynę z krwi i kości i zaczyna zdawać sobie sprawę, co znaczy żyć w świecie prawdziwych ludzi i prawdziwych problemów. Świat wirtualny i świat rzeczywisty przeplatają się a granica między nimi staje się bardzo cienka. Prezentowany na festiwalu w Cannes, „R U There” został oceniony przez krytyków jako jeden z najciekawszych nowych filmów, dotykających doświadczenia współczesnego człowieka, coraz głębiej pogrążającego się w alternatywnej rzeczywistości cyberprzestrzeni.

– Oba filmy zapowiadają się naprawdę ciekawie – powiedziała trans. – Wpisują się też w mój tegoroczny pomysł na bierny odpoczynek wakacyjny. Mam nadzieję, że będę się na nich dobrze bawić! Zupełnie czego innego oczekuję zaś od środowego pokazu.

Mimo starań organizacji pozarządowych i międzynarodowych, obrzezanie kobiet nadal jest praktykowane w 28 afrykańskich krajach. Konsekwencje tego rytuału są daleko idące: od pozbawienia kobiet możliwości czerpania przyjemności z życia seksualnego, poprzez ból fizyczny i psychiczną traumę, aż po poważne komplikacje zdrowotne, zakażenia, a nawet śmierć. O tym opowiada film „Secret de femmes, paroles d’hommes”, prezentowany w środę w ramach Kina Kongresu Kobiet.
Znajdujemy się w Mali, gdzie średnio ponad 90% żeńskiej populacji jest poddawana obrzezaniu. Mieszkańcy i mieszkanki zwierzają się autorom filmu z własnych, nierzadko traumatycznych doświadczeń związanych z obrzędem. Co niezwykłe, dokument pozwala nam zobaczyć ten wielki kobiecy dramat oczyma mężczyzn: mieszkańców Mali, znanych afrykańskich muzyków i artystów, a także członków francuskiej ekipy, która realizuje film.


Plakat filmu „Jesteś tam?”


Plakat filmu „Chodorowski”

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!